Επισκέψεις

Διδακτική επίσκεψη στη λέσχη αξιωματικών φρουράς Λάρισας στις 26/10/ 2023

Την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2023 οι μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου με Λυκειακές Τάξεις Λάρισας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στη ΛΑΦ Λάρισας όπου λειτουργεί από 20 έως 30 Οκτωβρίου 2023 έκθεση με τίτλο "Από το Σαραντάπορο στο 40", στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων της επετείου της μάχης του Σαρανταπόρου και της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα εκθέματα της προσωπικής συλλογής των ιδιώτων συλλέκτων συνταγματάρχη ε.α.  κ. Β. Νικόλτσιου και του  κ. Αθ. Ζηβώνη και υλικά εποχής της περιοχής Θεσσαλίας.
Μέσω της ξενάγησης από τους υπεύθυνους αξιωματικούς ενημερώθηκαν για τη μάχη του Σαρανταπόρου, την πρώτη νικηφόρο μάχη των βαλκανικών πολέμων και για το πώς συνδέεται με τα γεγονότα που οδήγησαν στο έπος του 1940. Είδαν μετάλλια στρατιωτών στολές, κλπ. Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές αναχώρησαν από το χώρο, αφού ευχαρίστησαν θερμά τους υπεύθυνους αξιωματικούς για την άψογη υποδοχή και ξενάγηση που τους παρείχαν.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από την έκθεση και χαρακτήρισαν πολύ ενδιαφέρουσες τέτοιες επισκέψεις.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές του ωρολογίου προγράμματος του σχολείου καθώς και η Διευθύντρια.

Κάπνισμα, 7-3-2019

Το σχολείο μας σήμερα Πέμπτη 7/3/2019 επισκέφθηκαν η κα Κατσούρα Μαρία (Μαία) και ο κος Παναούσης Δημήτριος (Καρδιολόγος) απο το Κέντρο Υγείας Λάρισας και παρουσίασαν στους μαθητές και εκπαιδευτικούς τις βλαπτικές συνέπειες του καπνίσματος. Επακολούθησε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Τους ευχαριστούμε θερμά.

smoking2 2019

Διαβάστε περισσότερα: Κάπνισμα, 7-3-2019

Κάπνισμα και Ραδιενέργεια, 21-5-2018

Στις 21/5/2018 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιό μας πρόγραμμα του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας με θέμα: «Κάπνισμα και Ραδιενέργεια». Εισηγητής ήταν ο κος Κάππας Κωνσταντίνος καθηγητής Ιατρικής Φυσικής τμήματος Ιατρικής Παν. Θεσσαλίας και Δντής του εργαστηρίου Ιατρικής Φυσικής του ΠΓΝΛάρισας. Τον ευχαριστούμε θερμά

Πρόληψη χρήσης αλκοόλ στην εφηβική ηλικία,17-5-2018

Στις 17/5/2018 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιό μας πρόγραμμα του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας με θέμα: «Πρόληψη χρήσης αλκοόλ στην εφηβική ηλικία». Εισηγητές ήταν η κα Δαλλιού Μαρία, Προϊσταμένη τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του ΠΓΝ Λάρισας  και ο κος Σκαπέρδας Ιωάννης Κοινωικός Λειτουργός Ψυχ. τμήματος Ενηλίκων ΠΓΝΛ Λάρισας, οι οποίοι μέσω διαδραστικής συζήτησης, ενημέρωσαν τους μαθητές μας. Τους ευχαριστούμε θερμά.

Σεξουαλική και αναπαραγωγική υγεία, 22/5/2018

Στις 22/5/2018 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιό μας πρόγραμμα του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας με θέμα: «Σεξουαλική και αναπαραγωγική υγεία». Εισηγήτριες ήταν η κα Γιδαροκώστα Πολυξένη, Επιμελήτρια Α΄ ΕΣΥ Δερματ-Αφροδισιολογίας που ανέπτυξε το θέμα "Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα" και η κα Νταβέλα Ηρωντιάνα, Επίκουρος Ιατρός Μαιευτικής του ΠΓΝΛάρισας που συζήτησε με τους μαθητές την "Αντισύλληψη στην Εφηβεία". Τις ευχαριστούμε θερμά.