ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ

Το σχολείο μας είναι το μοναδικό Εσπερινό Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις στο Νομό και στεγάζεται στις εγκαταστάσεις του 5ου Γυμνασίου Λάρισας, στη συμβολή των οδών Ιουστινιανού και Βουτσιλά, δίπλα απ' το εκκλησάκι του Αγ. Ελευθερίου.

Στον προαύλιο χώρο του βρίσκεται η παλιά πυριτιδαποθήκη, σημερινό Μουσείο Εθνικής Αντίστασης της πόλης μας.

ΦΟΙΤΗΣΗ

Το Εσπερινό Γυμνάσιο είναι δημόσιο σχολείο της Δ/θμιας Εκπ/σης και λειτουργεί από το 1976. Από τη σχολική χρονιά 2022-2023 προσαρτήθηκαν οι 3 τάξεις του Εσπερινού Λυκείου και ονομάζεται πλέον Εσπερινό Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις. Το εβδομαδιαίο ωράριο λειτουργίας είναι 25 ώρες, οι επιτρεπόμενες απουσίες είναι 130.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Οι εγγραφές στις τάξεις του Γυμνασίου γίνονται το τελευταίο δεκαπενθήμερο του Ιουνίου και το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου.

Στις τάξεις του Λυκείου γίνονται ηλεκτρονικά μέσω του e-eggrafes, σε ημερομηνίες που ανακοινώνονται από το ΥΠΑΙΘ.

Προϋποθέσεις εγγραφής:

α) Ο μαθητής/τρια να είναι ηλικίας τουλάχιστον 14 ετών, χωρίς όριο ηλικίας προς τα πάνω (γι’ αυτό απαιτείται πιστοποιητικό γεννήσεως).
β) Ο μαθητής/τρια να είναι εργαζόμενος/η, (για τους ανήλικους).

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

1. Οι μαθητές/τριες που έχουν συμπληρώσει κατά την ημερομηνία εγγραφής τους το 18ο έτος της ηλικίας, έχουν δικαίωμα να φοιτούν σε εσπερινό γυμνάσιο, λύκειο (ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ.) υποβάλλοντας τα δικαιολογητικά του κεφαλαίου Ε΄, του άρθρου 9 της αριθμ. 10645/ΓΔ4/22-01-2018 (Β΄ 120) υπουργικής απόφασης για την περίπτωση των Ελλήνων πολιτών και με την προϋπόθεση της παρ. 14, του άρθρου 14 της ίδιας υπουργικής απόφασης για την περίπτωση των ενήλικων πολιτών τρίτων χωρών.

2. Οι ανήλικοι/ες εργαζόμενοι/ες μαθητές/τριες έχουν δικαίωμα να φοιτούν σε εσπερινό γυμνάσιο, λύκειο (ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ.) εφόσον προσκομίσουν στη σχολική μονάδα φοίτησης:
α) φωτοαντίγραφο του βιβλιαρίου εργασίας με το οποίο είναι εφοδιασμένοι, για τη συγκεκριμένη εργασία ή ομάδα εργασιών στην οποία απασχολούνται και
β) εκτύπωση των ηλεκτρονικά υποβαλλόμενων από τον εργοδότη στοιχείων του μαθητή/τριας στο πληροφοριακό σύστημα του Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ-ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, με την ονομασία «ΕΡΓΑΝΗ», από τα οποία προκύπτει η σχέση εξαρτημένης εργασίας ιδιωτικού δικαίου των ανωτέρω μερών.

3. Οι ανήλικοι/ες μαθητές/τριες που απασχολούνται νόμιμα, σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς α΄ και β΄ βαθμού συγγένειας, έχουν δικαίωμα να φοιτούν σε εσπερινό γυμνάσιο, λύκειο (ΓΕ.Λ.- ΕΠΑ.Λ.) εφόσον
α) προσκομίσουν φωτοαντίγραφο του βιβλιαρίου εργασίας με το οποίο είναι εφοδιασμένοι, για τη συγκεκριμένη εργασία ή ομάδα εργασιών στην οποία απασχολούνται και
β) οι εργοδότες, σύζυγοι ή συγγενείς α΄ και β΄ βαθμού συγγένειας υποβάλουν στη σχολική μονάδα φοίτησης σχετική υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 (Α΄ 75).

4. Οι ανήλικοι/ες μαθητές/τριες που απασχολούνται στον ναυτιλιακό ή αλιευτικό τομέα έχουν δικαίωμα να φοιτούν σε εσπερινό γυμνάσιο, λύκειο (ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ.) εφόσον προσκομίσουν αντίγραφα ναυτικού φυλλαδίου εκ των οποίων να προκύπτουν τα προσωπικά στοιχεία ναυτικού (σελ. 4 και 5) και οι αντίστοιχες σελίδες ναυτολόγησης – απόλυσης αυτού, ή/και πίνακας θαλάσσιας υπηρεσίας που έχει εκδοθεί από Δ.Ν.ΕΡ. ή Λιμενική Αρχή».

ΤΙΤΛΟΣ

Μετά την επιτυχή και επαρκή φοίτηση στη Γ' Γυμνασίου χορηγείται στο μαθητή Απολυτήριο Γυμνασίου ισότιμο με το ημερήσιο Γυμνάσιο.

Ομοίως μετά την επιτυχή και επαρκή φοίτηση στη Γ' Λυκείου χορηγείται στο μαθητή Απολυτήριο Λυκείου  ισότιμο με το ημερήσιο Λύκειο.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

Το Εσπερινό Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις δίνει μία δεύτερη ευκαιρία στους μαθητές/τριες να αποκτήσουν Απολυτήριο Γυμνασίου/Λυκείου και προσόντα για αναβάθμιση της εργασίας τους. Είναι μοναδικό στο νομό Λάρισας και γι' αυτό φοιτούν μαθητές/τριες από όλο το νομό. Η μετακίνηση με αστική και υπεραστική  (ΚΤΕΛ) συγκοινωνία  είναι ΔΩΡΕΑΝ ανεξαρτήτως ηλικίας. Σε περίπτωση που η μετακίνηση του μαθητή/τριας  δεν καλύπτεται από τα ΜΜΜ, προβλέπεται χιλιομετρική αποζημείωση χρήσης ΙΧ. Επιπλέον υπάρχει και η πρόβλεψη για διαμονή στη Λάρισα με επιδότηση ενοικίου.

Ώρες λειτουργίας: 18:00 - 21:20