Αναβάθμιση του Εργαστηρίου Πληροφορικής

Μέσω της σχολικής επιτροπής αντικαταστάθηκαν οι παλιές οθόνες του εργαστηρίου μας με 12 σύγχρονες IPS LED 20''. Επίσης ανανεώθηκε η αισθητική του χώρου με νέα χρώματα και προστέθηκαν καλαίσθητα συστήματα σκίασης. Το εργαστήριό μας συνεχίζει να υποστηρίζεται απο τη διανομή LTSP Ubuntu αξιοποιώντας τους παλιούς υπολογιστές του μέσω ενός σύγχρονου σέρβερ.

lab

Σχολικός Κανονισμός

Εδώ θα βρείτε τον σχολικό κανονισμό όπως διαμορφώνεται και επικαιροποιείται κάθε χρονιά.

Σχ. Ετους 2021-2022

Ταχυδρομική Διεύθυνση:      Ιουστινιανού και Βουτσιλά, ΤΚ 41223, Λάρισα, Ελλάδα

Τηλέφωνο Επικοινωνίας:     2410 232398

Email:                                   Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Υποδομές

Εργαστήριο Πληροφορικής

Το εργαστήριο πληροφορικής του Εσπερινού Γυμνασίου λειτουργεί σε έναν άνετα διαμορφωμένο χώρο. Το εργαστήριο αποτελείται από ένα δίκτυο με 12 σταθμούς εργασίας και ένα εξυπηρετητή. Η διδασκαλία υποβοηθείται από έναν projector καθώς και περιφερειακά μηχανήματα ( σαρωτή, εκτυπωτή).

Το εργαστήριο λειτουργεί και με το λειτουργικό των Windows XP αλλά έχει υλοποιηθεί και η διαχείριση thin clients κάτω από Ubuntu Server 12.04  με LTSP, sch-scripts, epoptes και όλα τα εκπαιδευτικά λογισμικά του ΠΣΔ.

Η βιβλιοθήκη του εργαστηρίου περιλαμβάνει ποικιλία εκπαιδευτικών τίτλων cd - dvd καθώς και υλικό (hardware) επίδειξης.

Την άνοιξη του 2016 μέσω της σχολικής επιτροπής αντικαταστάθηκαν οι παλιές οθόνες του εργαστηρίου μας με 12 σύγχρονες IPS LED 20''. Επίσης ανανεώθηκε η αισθητική του χώρου με νέα χρώματα και προστέθηκαν καλαίσθητα συστήματα σκίασης.

lab

Εργαστήριο Φυσικής-Χημείας

Χρησιμοποιούμε το εργαστήριο του 5ου Γυμνασίου που μας φιλοξενεί στις εγκαταστάσεις του.